Złącza, złączki, szybkozłączki, obejmy i opaski... jaki wybrać typ montażu dla węży przemysłowych?

Wszystko zależy jakiego przeznaczenia i konstrukcji przewód lub wąż chcemy zamontować lub zakuć. Dzięki zastosowaniu obejm lub opasek do węży, które otaczają węża w całym obwodzie unikniemy efektu zgniecenia węża. Obejmy mogą być wykonane z różnych materiałów, np. ze stali, aluminium lub żeliwa. Gwarantują one idealne przyleganie węża do tulei i brak odkształceń.

Często zdarza się, że nieprawidłowy montaż lub mocowanie prowadzi do uszkodzenia struktury warstwy wewnętrznej węża, co może doprowadzić do ich spuchnięcia lub rozszczelnienia. Zakucia hydrauliczne wyróżniają się bardzo dużą siłą zacisku oraz ostrymi końcówkami. Nie zaleca się stosowania ich w wężach przemysłowych średnio i nisko ciśnieniowych. Aby uniknąć niepożądanych i kosztowych awarii wiążących się z wymianą węża należy najpierw zapoznać się ze sposobem łączenia węży.

W celu łączenia węży do piaskowania, śrutowania oraz materiałów ściernych HSM, HSM-1, HSM SD, a także węży do tynkowania, zapraw i betonu PLASTER oraz PLASTER 20, najlepiej użyć złącz kłowych wykonanych głównie z mosiądzu lub żeliwa. Uniwersalne złącza kołowe można zastosować w wielu rodzajach węży. Polecamy również stosować je w ogrodnictwie i przy łączeniu ze sobą węży do wody o różnych średnicach i w różnych typach HYDRO BASIC, HYDRO PREMIUM, HYDRO SD.

Dla węży pożarniczych FIRE, FIRE SD stosuje się złącza strażackie zaprojektowane w celu szybkiego i łatwego łączenia węży z pompami lub hydrantami. Złącza takie posiadają symetryczną budowę, łączy się je za pomocą haków, a wewnątrz posiadają uszczelki, które gwarantują szczelność. Dodatkowo można je stosować w cysternach lub beczkowozach dla węży typu PETRO TANKER, FGK.

Odporne na wysoką temperaturę systemy złącz wysokociśnieniowych z gwintem wewnętrznym, idealnie nadają się do połączeń dla węży do pary wodnej VAPOR 145, VAPOR 165.

Węże stosowane w przemyśle spożywczym, browarach, mleczarniach, zakładach mięsnych itp. FOOD, FRESCO, FAT PRO powinny być łączone złączami higienicznymi ze stali nierdzewnej. Złącze musi być tak wykonane aby nie było konieczności ściągania go do czyszczenia.

Węże do sprężonego powietrza AQUAR, AQUAR PRO, AQUAR WELD, AQUAR OIL, oraz węże olejoodporne typu PETRO 10, PETRO 20, PETRO SD, możemy szybko i skutecznie połączyć za pomocą szybkozłączek. Zazwyczaj szybkozłączki zbudowane są z części „męskiej” i „żeńskiej”, dzięki którym można szybko połączyć i rozłączyć dowolną część węża. Duża różnorodność oferowanych na rynku szybkozłączek pozwala na idealne dopasowanie ich pod względem typu połączenia np. jednostronnie/obustronnie odcinające lub z tzw „wolnym przelotem”.

Szybkozłącza do form wtryskowych sprawdzą się przy łączeniu węży EPDM ST-20.