Węże przemysłowe w zakładach chemicznych i nie tylko – właściwości i zastosowanie

Przemysł chemiczny jest jednym z największych odbiorców węży gumowych przemysłowych, dzięki swojej różnorodności, a także ich szerokiemu spektrum zastosowania. Branża chemiczna oraz zakłady produkcji chemicznej stanowią bardzo ważny filar przede wszystkim w polskiej gospodarce i charakteryzują się m.in. sporymi inwestycjami w rozwój technologiczny, innowacyjny z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań.

POLSKI PRZEMYSŁ CHEMICZNY A WYTWARZANE SUBSTANCJE CHEMICZNE

Polski przemysł chemiczny obejmuje wytwórnie takich substancji chemicznych jak: nawozy sztuczne (azotowe, siarkowe itp), związki nieorganiczne, organiczne (kwasy, zasady, farby, rozpuszczalniki, lakiery itp.) czy tworzywa sztuczne, gazy techniczne, barwniki i pigmenty, również paliwa i produkty rafinacji ropy naftowej (takich jak benzyna, gaz płynny, nafta, oleje: napędowy czy opałowy), czy środki ochrony roślin.

W każdym z zakładów produkcyjnych wytwarzających wyżej wymienione substancje, węże przemysłowe znajdują swoje zastosowanie. Do ich zadań należy transport właściwego medium (cieczy lub gazu) w możliwie jak najbezpieczniejszy sposób. Rodzaj węża musi być również w właściwy sposób dostosowany do warunków przepływu substancji oraz jej rodzaju. Można więc rzec, że węże przemysłowe stanowią w pewnym sensie fundament wielu mechanizmów produkcji przemysłowej.


WĘŻE PRZEMYSŁOWE - DOCELOWE PRZEZNACZENIE


Węże przemysłowe są przeznaczone także w sporej mierze do przepływu wytwarzanych przez wyżej wymienione zakłady substancji (np. paliw, gazów technicznych czy środków ochrony roślin), przyjrzyjmy się więc jakie węże można zaliczyć do grupy przemysłowych oraz jakie jest ich docelowe przeznaczenie:

* węże gumowe tłoczne do wody, służące do przepływu wody przemysłowej, a także niektórych lekkich chemikaliów czy np. solanki lub wody destylowanej, znajdują również szerokie zastosowanie w rolnictwie czy ogrodnictwie, m.in. w systemach nawadniających, a także do mycia przestrzeni roboczej w zakładach przemysłowych.


* węże gumowe ssawno-tłoczne do wody, przeznaczone do ssania oraz tłoczenia wody przemysłowej lekko zanieczyszczonej a także lekkich chemikaliów, działające zarówno na ciśnienie oraz na podciśnienie.


* węże gumowe pneumatyczne do sprężonego powietrza, również z zawartością oleju lub mgły olejowej, znajdujące swoje zastosowanie w zasilaniu narzędzi pneumatycznych, sprężarek, kompresorów.


* węże gumowe tłoczne EPDM odporne na działanie niskich oraz wysokich temperatur, do przepływu m.in. gorącej wody o temperaturze do 120ºC, do pary wodnej nasyconej o temperaturze pracy do 145ºC oraz 165ºC, sprężonego powietrza, wody przemysłowej, lekkich chemikaliów, AdBlue (mocznik w stężeniu do 35%), chłodziw, wodnych roztworów kwasów, czy glikolu lub wody morskiej.

Znajdują również swoje zastosowanie w układach chłodzenia form wtryskowych. Węże te charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością, również na negatywne działanie środków chemicznych czy warunków atmosferycznych a także bezpieczeństwem stosowania z uwagi na wysoki współczynnik bezpieczeństwa (stosunek ciśnienia roboczego do ciśnienia rozrywającego węża).

Najczęściej stosowane do mycia i czyszczenia maszyn i urządzeń przemysłowych, także do dezynfekcji przestrzeni roboczej (ścian, podłóg) w zakładach chemicznych, idealne także do maszyn wykorzystujących parę grzewczą oraz technologiczną (np. w ciepłowniach, elektrociepłowniach komunalnych i gminnych). Z powodzeniem sprawdzają się także w branży rolniczej, motoryzacyjnej, w hutnictwie czy przemyśle stoczniowym, a także spożywczym do dezynfekcji maszyn w zamkniętym układzie mycia CIP.


* węże gumowe tłoczne, oraz ssawno-tloczne (SD) do kwasów i zasad, także stężonych, służą do przepływu chemikaliów w obróbce chemicznej, przesyłu czy załadunku ciekłych chemikaliów. Przeznaczone m.in. do przepływu (lub ssania i tłoczenia w przypadku węży z końcówką „SD”) najpopularniejszych w produkcji chemicznej roztworów kwasów: azotowego, solnego, siarkowego czy octowego a także wodnych roztworów zasad: wodorotlenku sodu, czy amoniaku. Ponadto węże kwaso- i zasadoodporne z uwagi na materiał, z którego są wykonane (guma EPDM) są odpowiednie w aplikacjach takich substancji jak: aceton, gliceryna, roztwór wodny mocznika, roztwór wodny podchlorynu sodu.


* węże tłoczne o multifunkcyjnej możliwości zastosowania (np. węże TYTAN) m.in. w rolnictwie, motoryzacji oraz innych gałęzi przemysłu, przeznaczony do przepływu sprężonego powietrza, wody przemysłowej, lekkich chemikaliów, roztworów, emulsji, płynnych nawozów mineralnych, a także zawiesiny wodnej środków ochrony roślin. Świetnie sprawdzające się w opryskiwaczach rolniczych.

Jak można zauważyć, węże przemysłowe to bardzo szeroka grupa węży o równie szerokich możliwościach zastosowania w wielu procesach produkcyjnych przemysłu chemicznego, i nie tylko, zapewniająca właściwe ich funkcjonowanie. Pamiętajmy jednak o odpowiednim ich doborze ze względu na warunki pracy, przepływająca w środku substancję czy szereg innych determinant mających wpływ na jego prawidłową pracę oraz żywotność.